Początki budowy szkoły w Kozielcu w gminie Dobrcz sięgają końca lat 50-tych XX wieku. W 1959 roku społeczeństwo wsi postanowiło zbudować nową szkołę, aby poprawić warunki nauki dla dzieci. W dniu 12 listopada 1959 roku odbyła się uroczystość w której udział wzięlim.in.Jan Kościelny, przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bydgoszczy, oraz tow. Wekowa, przewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet.
Komitet Budowy Szkoły został utworzony 16 listopada 1959 roku, a 8 marca 1960 roku wmurowano kamień węgielny. Prace budowlane były wspierane przez mieszkańców, którzy w czynie społecznym przygotowali teren i wybudowali fundamenty. Szkoła została uroczyście otwarta 30 października 1960 roku.

